Väčšina fajčiarov nesprávne verí, že vapovanie je aspoň rovnako škodlivé ako fajčenie
Viac ako polovica fajčiarov v Anglicku nesprávne verí, že vaping je škodlivejší alebo rovnako škodlivý ako fajčenie, podľa novej štúdie, ktorú viedli vedci z UCL (University College London). Štúdia, publikovaná v časopise JAMA Network Open a financovaná organizáciou Cancer Research UK, skúmala odpovede z ankety od 28 393 fajčiarov v Anglicku medzi rokmi 2014 a 2023.
Viac ako polovica fajčiarov v Anglicku nesprávne verí, že vaping je škodlivejší alebo rovnako škodlivý ako fajčenie, podľa novej štúdie, ktorú viedli vedci z UCL (University College London). Štúdia, publikovaná v časopise JAMA Network Open a financovaná organizáciou Cancer Research UK, skúmala odpovede z ankety od 28 393 fajčiarov v Anglicku medzi rokmi 2014 a 2023.
Výskumný tím zistil, že verejné vnímanie e-cigariet sa za posledné desaťročie zásadne zhoršilo, s celkovým nárastom vnímania škodlivosti e-cigariet od roku 2021, čo súviselo s prudkým nárastom vapovania medzi mladými ľuďmi. V júni 2023 57 % respondentov uviedlo, že si myslia, že vapovanie je rovnako alebo viac škodlivé ako fajčenie, zatiaľ čo len 27 % považovalo e-cigarety za menej škodlivé.
Hlavná autorka Dr. Sarah Jackson (UCL Inštitút epidemiológie a zdravotnej starostlivosti) uviedla: „Tieto zistenia majú významný dopad na verejné zdravie. Riziká vapovania sú oveľa nižšie ako riziká fajčenia a toto nie je jasne komunikované ľuďom.“
„Toto nesprávne vnímanie je samo o sebe rizikom pre zdravie, pretože môže odradiť fajčiarov od toho, aby výrazne znížili svoje riziko prechádzajúc na e-cigarety. Môže to taktiež motivovať niektorých mladých ľudí, ktorí používajú
e-cigarety, aby začali fajčiť klasické cigarety, ak veria, že negatívny vplyv na zdravie je porovnateľný. „Potrebujeme lepšiu komunikáciu o zdravotných rizikách, aby dospelí, ktorí fajčia, mohli robiť informované rozhodnutia o nikotínových produktoch, ktoré používajú.“
Vedci použili dáta zo štúdie Smoking Toolkit Study, v ktorej je mesačne skúmaný iný vzorkový výber približne 1 700 dospelých v Anglicku (ktorí reprezentujú populáciu). V roku 2014 štúdia ukázala, že verejné vnímanie e-cigariet bolo priaznivejšie, pričom 44 % fajčiarov považovalo e-cigarety za menej škodlivé ako cigarety a len 11 % uviedlo, že e-cigarety sú škodlivejšie (tento údaj sa do roku 2023 zvýšil na 23 %).
Vnímanie škodlivosti e-cigariet sa ostro zhoršilo na konci roka 2019 a začiatkom roku 2020, čo bolo spojené s epidémiou akútnych poškodení pľúc v Spojených štátoch, ktorá bola nesprávne pripisovaná nikotínovým e-cigarietam (epidémiu EVALI) a neskôr bola pripísaná nelegálnym produktom s kanabisom, ktoré obsahovali vitamín E acetát.
Hoci sa vnímanie zlepšilo na konci roku 2020, opäť pokleslo od roku 2021 do roku 2023 na pozadí rastúcich obáv o vapovanie mladých ľudí, keďže veľké množstvo mladých začalo používať jednorazové e-cigarety. Do roku 2023 iba 19 % fajčiarov, ktorí nevapovali, uviedlo, že si myslia, že vapovanie je menej škodlivé ako fajčenie. Nárast proporcie tých, ktorí uviedli, že e-cigarety sú škodlivejšie ako cigarety, bol najvýraznejší medzi osobami mladšími ako 35 rokov, aj keď používanie e-cigariet je v tejto vekovej skupine omnoho bežnejšie.
Senior autor profesor Jamie Brown (UCL Inštitút epidemiológie a zdravotnej starostlivosti) povedal: „E-cigarety sú novinkou a preto pritiahli veľkú pozornosť médií, pričom správy často preháňajú ich riziká pre zdravie v porovnaní s fajčením. O úmrtiach spôsobených fajčením sa hlásilo pomerne málo, hoci každoročne v Anglicku zomiera 75 000 ľudí na jeho následky. „Vláda plánuje ponúknuť miliónu fajčiarov bezplatný štartovací balíček na vaping spolu s behaviorálnou podporou, aby im pomohla prestať. Táto iniciatíva môže byť neúspešná, ak budú mnohí fajčiari neochotní vyskúšať e-cigarety, pretože nesprávne veria, že sú rovnako škodlivé ako cigarety alebo ešte viac.“
Vo svojich online pokynoch* NHS uvádza: „Cigarety uvoľňujú tisíce rôznych chemikálií pri spaľovaní. Mnohé sú jedovaté a až 70 spôsobuje rakovinu. Spôsobujú tiež iné závažné ochorenia, vrátane ochorení pľúc, srdca a mŕtvice. Väčšina škodlivých chemikálií v tabakovom dyme, vrátane dechtu a oxidu uhoľnatého, sa nenachádza v aerosóle pri vapovaní (vapu).“
V rovnakej kategórii
- Vapovanie ako detox? Fakt môžu e-cigareta uľaviť môjmu telu?
- PUFFUJ PO SVOJOM: Jednorazové e-cigarety v hlavnej úlohe!
- Disposable vs. Refillable: Aké sú výhody kompletnej sady JUST JUICE OXBAR RRD?
- Výhody vapovania a ako prestať fajčiť klasické cigarety
- Vapovanie: Moderná cesta, ako prestať fajčiť a užívať si nové príchute